Gå til indhold

Overvågningsmekanismer under Europarådet

Som medlem af Europarådet er Danmark underlagt en række monitoreringsmekanismer, der har til hensigt at overvåge menneskerettighedssituationen.

Under Europarådet eksisterer en række konventioner med tilhørende organer/mekanismer til overvågning af menneskerettighedssituationen på følgende tematiske områder:

Disse komitéer monitorerer medlemsstaternes overholdelse af de menneskeretlige forpligtigelser, men gør det – modsat FN’s komitéer – på meget forskellig vis og med meget forskelligt tidsinterval.

Nedenfor kan du læse, hvordan monitoreringen foregår i de enkelte komitéer, ligesom du kan finde de nyeste dokumenter vedrørende Danmark.

EUROPARÅDETS KOMITÉ TIL FOREBYGGELSE AF TORTUR ELLER NEDVÆRDIGENDE BEHANDLING ELLER STRAF (CPT)

Konvention

Eksaminerende organ (engelsk titel)

Eksaminationsform og tidsinterval

  • Komitéen overvåger menneskerettigheds-situationen ved at aflægge medlemsstaten et besøg, hvorefter CPT udarbejder en rapport med spørgsmål, som medlemsstaten efterfølgende besvarer skrifteligt. Dette gøres med ca. 4 års mellemrum.

Relevante dokumenter

DEN EUROPÆISKE KOMMISSION IMOD RACISME OG INTOLERANCE (ECRI)

EKSPERTKOMITÉEN OM REGIONALE SPROG ELLER MINDRETALSSPROG (ECRML)

DEN RÅDGIVENDE KOMITÉ TIL BESKYTTELSE AF NATIONALE MINDRETAL (FCNM)

EKSPERTGRUPPEN OM BEKÆMPELSE AF MENNESKEHANDEL (GRETA)

KOMITÉEN OM KORRUPTIONSBEKÆMPELSE (GRECO)

KOMITÉEN OM SOCIALE RETTIGHEDER (ECSR)

EKSPERTKOMITÉEN OM SOCIAL SIKKERHED (CS-SS)