Overvågningsmekanismer under Europarådet
Som medlem af Europarådet er Danmark underlagt en række monitoreringsmekanismer, der har til hensigt at overvåge menneskerettighedssituationen.
Som medlem af Europarådet er Danmark underlagt en række monitoreringsmekanismer, der har til hensigt at overvåge menneskerettighedssituationen.
Under Europarådet eksisterer en række konventioner med tilhørende organer/mekanismer til overvågning af menneskerettighedssituationen på følgende tematiske områder:
Komitéen til Forebyggelse af Tortur og Umenneskelig eller Nedværdigende Behandling eller Straf (CPT)
Den Rådgivende Komité om Regionale Sprog eller Mindretalssprog (ECRML)
Den Rådgivende Komité til Beskyttelse af Nationale Mindretal (FCNM)
Disse komitéer monitorerer medlemsstaternes overholdelse af de menneskeretlige forpligtigelser, men gør det – modsat FN’s komitéer – på meget forskellig vis og med meget forskelligt tidsinterval.
Nedenfor kan du læse, hvordan monitoreringen foregår i de enkelte komitéer, ligesom du kan finde de nyeste dokumenter vedrørende Danmark.
Komitéen overvåger menneskerettigheds-situationen ved at aflægge medlemsstaten et besøg, hvorefter CPT udarbejder en rapport med spørgsmål, som medlemsstaten efterfølgende besvarer skrifteligt. Dette gøres med ca. 4 års mellemrum.